recent awards (excerpt)
53rd Hofer Filmtage, Germany (official selection)
5th Manchester International Film Festival (won: Best Foreign Feature Film)
Cinéfest Sudbury International Film Festival (official selection)
5th Manchester International Film Festival (won: Best Feature Film)
30th Kinofest des Deutschen Films Lünen (won: Audience Award)
Catalina Film Festival, USA 2019 (official selection)
London Independent Film Awards (won: Best Foreign Feature Film)
SFAAF South Film and Arts Academy Festival (won: Best First Feature Director)
Förderpreis Neues Deutsches Kino (nomination: Best Feature Film)
15th Annual Accolade Global Film Festival (Special Mention: Best Director)
10th IndieFEST Film Awards (won: Best of Show)
Five Continents International Festival (nomination: Best Feature Film Director)
6th Around International Film Festival (nomination: Best Director)
SFAAF South Film and Arts Academy Festival 2019 (won: Best Director)
Five Continents International Film Festival (won: Best Production Design)
SFAAF South Film and Arts Academy Festival 2019 (won: Best Screenplay)
Vegas Movie Awards 2019 (Honorable Mention: Best Indie Feature)
Heinz Badewitz Goldpreis (nomination: Best Director)
Five Continents International Festival (Special Mention: Best Cinematography)
Bild-Kunst Förderpreis (nomination: Best Production Design & Costume Design)
AFIN - International Film Festival (won: Best Actor)
15th Action On Film International Festival (nomination: Best Foreign Feature)
2nd Rome Independent Cinema Festival 2019 (nomination: Best Foreign Feature)
AFIN - International Film Festival (nomination: Best Director)
6th Genrenale 2019 (official selection)
16th Neisse Filmfestival (official selection)
15th Grossmann Fantastic Film Festival 2019 (official selection)
EIFA The European Independent Film Award (official selection)
7th HARD:LINE Film Festival Regensburg 2019 (official selection)
28th Heartland International Film Festival 2019 (official selection)
The Hague Global Cinema Festival 2019 (official selection)
24th Kerala International Film Festival (official selection)
2010-2018
Puchon Int. Film Festival, Korea (won: Jury's Choice Award)
Sitges Film Festival, Spain (won: Paul Naschy Award)
FANT Bilbao Film Festival (won: Best Short Film)
Atlanta Horror Film Festival, USA (won: Best International Short)
Britisch Horror Film Festival (won: Best Student Film)
Plus Camerimage, Poland (won: Silver Tadpole Award)
Ivy Film Fest, USA (won: Best International Film)
Atlanta Underground Film Festival, USA (won: Best Foreign Short)
HCFF Los Angeles, USA (won: Best Student Film)
Horrorquest Independent Film Fest Atlanta, USA (won: Best Foreign Short)
Action cut Film Fest, USA (won: Best Foreign Student Film)
HCFF Los Angeles, USA (won: Best Director)
Malta International Film Festival (won: Golden Knight)
American Int. Film Festival, USA (won: Best Director)
HollyShorts Film Festival, USA (won: Audience Choice Winner)
American Int. Film Festival, USA (won: Best Narrative Short)
Worldfest Houston (won: Platinum Award)
LA New Wave Film Festival (won: Bronze Award)
GWA Effie Award (won: Bronze Award)
Fantastic Fest, USA (nomination)
Raindance Film Festival, UK (nomination)
Hofer Filmtage, Germany (nomination)
Max Ophüls Filmfestival, Germany (nomination)
Shanghai Int. Film Festival, China (nomination)
ShriekFest Los Angeles, USA (nomination)
AOF Film Festival, USA (nomination)
Toronto Film Festival, CANADA
Barcelona Int. Television Festival, Spain (nomination)
Fresh Film Fest, CZ (nomination)
Monterrey Int. Film Festival, Mexico (nomination)
ScreamFest Los Angeles, USA (nomination)
Cleveland International Film Festival, USA (nomination)
Byron Bay Int. Film Festival, Australia (nomination)
First Glance Film Fest Los Angeles, USA (nomination)
Leeds International Film Festival, UK (nomination)
FilmFest Ankara, Turkey (nomination)
Cape Fear Film Fest, USA (nomination)
Odense Int. Film Festival, Denmark (nomination)
Comedy Cluj International Film Festival, Romania (nomination)
Cryptshow Barcelona, Spain (nomination)
Midnight Black Festival Of Darkness, USA (nomination)
International Film Fest Almaty, Kazakhstan (nomination)
Atlanta Shortsfest, USA (nomination)
Granada Filmfest, Spain (nomination)
Weekend of Fear, Germany (nomination)
Exground Film Fest, Germany (nomination)
Spooky Movie Int. Film Festival, USA (nomination)
Knoxville Horror Film Fest, USA (nomination)
International Short Film Festival Leuven, Belgium (nomination)
Filmz Mainz, Germany (nomination)
Sleepwalkers Short Film Festival, Estonia (nomination)
The Freaked out Films Film Festival, Poland (nomination)
Festival Int. de Cortometrajes Almeria, Spain (nomination)
Trieste Int. Science Fiction Festival, Italy (nomination)
Arouca Film Festival, Portugal (nomination)
Splatter Day Night Fever, Germany (nomination)
Durango Independent Film Festival, USA (nomination)
FIDEC Int. Film Festival, Belgium (nomination)
2009
On3-Kurzfilmpreis (nomination)
2008
Highlights Publikumspreis (3rd)
2007
BDFA Filmpreis (nomination)
Kodak Kamera Preis (nomination)
9ème Rendez-vous Franco-Allemand du Film Court (nomination)
Deutscherjugendvideopreis (won: 1st Jury Prize)
Bundeswettbewerb "Junger Film" (won: Gold)
FBW „Prädikat: wertvoll“ for IDEALLINIE
Max-Ophühls-Preis (Spektrum)
exground filmfest (nomination)
HIGHLIGHTS (nomination)
Int. Kurzfilmfesitval Oberschöneweide (nomination)
Internationales Kurzfilmfestival Detmold (nomination)
Shorts at Moonlight (nomination)
Holzstock Kurzfilm Festival (nomination)
Theatron München (nomination)
JIM´s Jugendfilmfestival (nomination)
Short Shots (nomination)
2006
Max-Ophühls-Preis (nomination)
Tanvald, CZ (won: Bronze)
Deutscherjugendvideopreis (won: 1st Jury Prize)
HIGHLIGHTS (won: Audience Award)
Bundeswettbewerb "Junger Film" (won: silver)
JugendMedienfestival Berlin (honorably mentioned)
Europäische Kurzfilmbiennale (nomination)
Filmfestival Kupferdächle (nomination)
Kurzfilmfestival Landshut (nomination)
Kurzfilmwettbewerb Helmstedt (nomination)
Up nd coming (nomination)
Filmfest Düsseldorf (nomination)
Filmfest Münster (nomination)
TWIGHLIGHTS (nomination)
Ohne Kohle Wien (nomination)
1. Int. Filmfestival Passau (nomination)
Schloss Oldenburg (Opening Movie)
Württembergischen Landesbühne (nomination)
FF La.Meko Landau (nomination)
Schweizer Filmfest Spiez (nomination)
2005
BIAFF Awards UK (won: Silver Plus Award)
Cotswold Intl. Filmfestival UK (won: Gold Plus Award)
Ohne Kohle Wien (won: Best Longplayer)
Int. Kurzfilmfestival Mechernich (Jury Prize)
Biberacher Independent Film Festival (Creativ-Award)
Ulrich-Schiegg-Preis (won: gold)
Deutscherjugendvideopreis (won: bronze)
Open Eyes Festival (nomination)
Stekovska Kamera CZ (nomination)
56th Int. Short Film Festival of Montecatini, Italy (nomination)
Cineslam Kino Arsenal (nomination)
Europäische Kurzfilmbiennale (nomination)
Filmfestival Kupferdächle (nomination)
Bielefelder FilmVideofestival (nomination)
Showcase (nomination)
Contravison (nomination)
JugendMedienfestival Berlin (nomination)
Württembergischen Landesbühne (nomination)
Hans Bach Festival 20 (nomination)
Open Air Konstanz (nomination)
Jugendfilmpreis Baden-Württemberg (nomination)
Hans Bach Festival (nomination)
Open Air Konstanz (nomination)
Funniest Shorts (nomination)
Videonale (nomination)
2004
43rd. Golden Knight Malta (won: Silver Knight)
World Movie Contest (won: Silver)
SHNIT Festival Bern (won: Audience Award, 2nd Jury Prize)
Karownale (won: best cinematography, best editing)
Landshut (won: Best Editing, 2nd Audience Award)
Lydton Festival (won: silver)
BDFA Filmpreis Videonale (won: Jury Prize, 2nd Audience Award)
Deutscherjugendvideopreis (won: bronze)
Jugend Medien Festival Berlin (won: bronze)
FiVia (won: 3rd national)
Videonale (won: 3rd Audience Award)
Bundeswettbewerb "Junger Film" (Audience Award)
Bayreuther Filmfest (nomination)
Sehsüchte (nomination)
Weiterstadt (nomination)
Fano Int. Film Festival Italy (nomination)
Korea Anseong International Shorts (nomination)
Zoom Blizenia Festival, Poland (nomination)
Filmkunstfest Schwerin (nomination)
Dresdner Kulturnacht (nomination)
Theatron München (nomination)
2003
Deutscherjugendvideopreis (won: 2nd)
Auswahl "Best of Deutschervideopreis" für NOVEMBER
2002
ContraVision (won: 2nd)
2001
Videonale (won: Best Director)
Deutscherjugendvideopreis (honorably mentioned)
personal contact:
Gregor Erler | office[at]gregorerler.com
Cookies erleichtern die Bereitstellung unserer Dienste. Mit der Nutzung unserer Dienste erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies verwenden.